Home » Articole » Compania israeliană Elbit Systems se pregăteşte să înceapă livrarea de drone către România după mai multe întârzieri (Reuters)

Compania israeliană Elbit Systems se pregăteşte să înceapă livrarea de drone către România după mai multe întârzieri (Reuters)

2523
Compania israeliană Elbit Systems se pregăteşte să înceapă livrarea de drone către România după mai multe întârzieri (Reuters)
Foto: Yaroslaf | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Compania israeliană Elbit Systems se pregăteşte să înceapă livrarea dronelor Watchkeeper X către România în baza unui contract de 1,89 miliarde de lei (428,75 milioane de dolari), a anunţat compania luni, după ce ministrul apărării român, Radu Miruţă, a ameninţat săptămâna trecută că va anula acordul din cauza întârzierilor, relatează agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Acordul pentru şapte sisteme de aeronave fără pilot a fost semnat în 2022, livrările fiind programate să înceapă în 2025.

„În ciuda provocărilor generate de situaţia excepţională de securitate din Israel, care a fost recunoscută drept eveniment de forţă majoră de către clienţii companiei din întreaga lume, proiectului i s-a acordat prioritate ridicată”, a precizat Elbit Systems într-un răspuns trimis prin e-mail la solicitarea Reuters.

„Sistemele sunt gata să fie supuse testelor finale de acceptare în România spre sfârşitul lunii aprilie, sub rezerva aprobării de către autorităţile de reglementare din România”, a adăugat compania, precizând că dronele sunt fabricate în România.

România, membră a Uniunii Europene şi a NATO, are o frontieră terestră de 650 km cu Ucraina şi a fost afectată de încălcări ale spaţiului aerian de către drone, iar fragmente din acestea au căzut pe teritoriul său de când Rusia a început să atace porturile ucrainene situate peste Dunăre faţă de România, reaminteşte Reuters.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole