George Simion, șeful partidului extremist AUR, a declarat, marți seară, după moțiunea de cenzură PSD-AUR care a trecut cu 281 de voturi ale social-democraților, polului extremist AUR-SOS-POT și ale minorităților, că AUR nu va susține un premier PSD, ci va intra la guvernare doar dacă președintele Nicușor Dan va susține propunerea AUR.
- articolul continuă mai jos -
Simion a mai spus că AUR nu va participa la consultările formale cu președintele Dan, dacă acesta nu îi va invita și la consultările informale pe care președintele le-a anunțat că vor avea loc înaintea celor formale:
Principalele declarații ale lui George Simion:
- Iată-ne în punctul în care această guvernare a căzut, vreau să mulțumesc tuturor parlamentarilor care nu au trădat.
- Acest guvern al sărăciei, care și-a bătut joc de mame
- Nu vă descriu senzația de la 15:00 încoace întâlnindu-mă cu cetățeni care râdeau, le-am redat speranța, lor le suntem datori
- Am primit foarte multe felicitări din mediul politic internațional, au venit felicitări numeroase din Polonia, Turcia, SUA.
- Toată lumea ne întreabă ce va urma, lăsând partenerii externi momentan la o parte, trebuie să vedem ce așteaptă românii de la noi
- Suntem dispuși să intrăm la guvernare, nu în orice condiții vom detalia și suntem dispuși să îndreptăm erorile guvernării
- Aș sublinia că forma în care am depus cenzura era singura care ne garanta că moițiunea va trece la vot
- CTP spunea că e lovitură de site și unele site-uri spuneau că este un tun financiar, care este tunul financiar?
- Toate tunurile au fost îndreptate către mine, că n-ar fi trebuit să inițiez acest demers și că n-ar fi trebuit să semneze și alți parlamentari
- Nu m-au afectat aceste lucruri, am pielea tăbăcită
- Pot doar constata unele manipulări din spațiul public
- Popularitatea nu se mai contabilizează în voturi, ci like-uri, deci după spusele lor mă încadrez foarte ușor în funcția de premier
- Sunt aceiași oameni care au anulat alegerile și au dat lovitura de stat
- Ne-au acuzat ca de obicei de verzi și uscate
- Tocmai de aceea îi felicit pe colegii mei, nu s-au lăsat impresionați, intimidați, să nu răspundă conturilor reale sau false
- M-am simțit în unele zile ca între turul 1 și 2, aceeași presiune socială, vectori de opinie, jurnaliști care chipurile ar trebui să fie echidistanți
- Ne putem asuma o guvernare atât timp cât AUR este acceptat să desemenze premierul, că în ordinea constituțională primul partid trebuie să desemneze o majoritate, după care AUR să desemneze un premier, nu vom susține un premier PSD
- Ne asumăm o guvernare dacă propunerea AUR de premier este acceptată
- Mai departe nu putem decât reacționa la declarațiile lui Nicușor Dan care a anunțat că va purta consultări informale, pentru ca ulterior să ajungă la cele formale
- Dacă nu vom fi convocați de președinte la consultările reale, nu vom merge, nu vom fi idioți utili, să mergem la consultările formale, ca să simuleze Nicușor Dan Constituția
- Fac apel la toți etnicii maghiar să se înscrie în AUR, indiferent de etnie, maghiari, lipoveni și fac apel către toți cetățenii României, ați văzut că fiecare vot contează
Sa mergi cu ce? Aveti plan de guvernare?
Nu ai facut nimic din ce ai spus! Iar mananci ciuperci degeaba 🙁 Esti ipocrit , demagog si mitoman – la fel ca cei care se uita in gura ta
hahaha ti-a iesit porumbelul din gura! exact asta sinteti pentru pesede
Depinde ce ordin primește de la coreeană, care este mare investitoare în exploatările miniere de metale rare.
Nu vă gândiți la aurul monoatomic. Un singur loc de pe pământ deține acest metal rar, capul lui georgescu.
Ești pe val încă, în curând vei fi sub val.
Succes!